Przedszkole Publiczne Nr 1 Radosne

ZASADY UDZIELANIA POMOCY

1. Formy udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu realizowana jest na kilka sposobów, między innymi poprzez:

  • bieżącą pracę z dzieckiem
  • zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów
  • zajęcia specjalistyczne, takie jak:

korekcyjno-kompensacyjne (dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, także ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się), 

logopedyczne (dla dzieci z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych), 

rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne (dla dzieci przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym) 

inne zajęcia o charakterze terapeutycznym (dla dzieci z zaburzeniami i rozwojowymi, które mają problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu oraz z aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola)

  • porady i konsultacje, warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli

 

2. Realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego

Po dostarczeniu do przedszkola przez rodzica dziecka, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, powołany przez dyrektora zespół do spraw udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w skład którego wchodzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z dzieckiem, dokonuje wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka (WOPFU), i na jej podstawie opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). Opracowując IPET zespół uwzględnia także diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Wymienione wyżej dokumenty, w zależności od potrzeb, tworzone są we współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnią specjalistyczną.

IPET opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny. Jeżeli rodzic dostarczy orzeczenie w trakcie roku szkolnego, przedszkole ma 30 dni od daty dostarczenia dokumentu na opracowanie programu terapeutycznego. W przypadku dzieci rozpoczynających edukację w przedszkolu IPET powinien być opracowany do 30 września.